Какво причинява пролетната умора и как да се преборим с нея

Когато пролетта е в разгара си, дните са по-дълги и времето е по-хубаво. Всичко, което искате да направите, е да се възползвате от всяка възможност. Но всичко, което наистина ви се иска, е да лежите вкъщи.

Не е необичайно да изпитате умора през пролетта. След зимен сън тялото ни преминава през някои физиологични промени. Опитвайки се да се справи с променящите се сезони, то може да стане донякъде дезориентирано.

Ето защо може да се чувствате уморени между сезоните и какво можете да направите по въпроса:

Сладка сутрешна светлина

Пролетта носи по-ранни и по-светли утрини. Нашият мозък интерпретира слънчевата светлина като нашето събуждане и често много преди действителната ни аларма да се включи. В резултат на това не спите достатъчно.

Как да се справим

Опитайте да затворите завесите или да използвате маска за сън, за да не се събуждате преди да е станало време. По този начин сънят ви няма да бъде нарушен.

Въпреки че много хора предпочитат да се събуждат в осветена от слънце стая, доказано е, че спането на тъмно защитава качеството на съня. Липсата на светлина стимулира производството на хормон, наречен мелатонин, който контролира цикъла ни сън-събуждане и който като приятен бонус помага за предотвратяване на бръчки и забавя процесите на стареене.

Пролетно възстановяване

През зимата може да ни липсват определени хормони и да надвишаваме други. Обикновено ни липсват серотонин и допамин, хормони на щастие и мотивация, поради липсата на слънчева светлина и движение. В същото време тялото ни произвежда повече кортизол (хормона на стреса), за да ни предпази от външни заплахи през зимата.

И така, до края на зимата често се чувстваме изморени и трябва да се преборим със синдрома на пролетната умора заедно със симптомите му. За да се върне в играта, тялото ни трябва да подсили отслабените ни защитни механизми.

Как да се справим

Намалете нивата на стрес. Отделете повече време на нещата, които ви харесват, за да повишите настроението си и да стимулирате своя хормон на щастието.

Контрастните душове укрепват защитната ви система, като правят тялото ви по-имунизирано срещу температурни промени.

За да компенсирате липсата на витамин D, правете дълги разходки и се занимавайте с дейности на открито и физически упражнения през деня.

Не се излагайте прекомерно на студ. Когато навън е слънчево, искате веднага да свалите палтото си, ако не и по-рано. Но не се поддавайте на този трик. Пролетното слънце може да бъде доста измамно и в действителност да не е толкова топло.

Витаминен недостиг

Когато сезоните се сменят, телата ни често страдат от определен недостиг на витамини. Това се случва, защото обикновено не консумираме достатъчно пресни плодове и зеленчуци през зимата. Липсата на тези витамини може да доведе до хронична умора до средата на пролетта.

Как да се справим

Добавете пресни плодове и зеленчуци към вашите ястия.

Някои хора добавят биологично активни добавки към храната си. Всичко е добро и понякога е необходимо. Но, честно казано, много по-здравословно е да се спрете на естествените храни и правилно да балансирате диетата си.

Ако смятате, че тялото ви все още не получава достатъчно витамини, опитайте да говорите с диетолог, който може да ви изготви персонализиран план за хранене.

Толкова малко време, толкова много за вършене

Опитваме се да правим колкото се може повече неща в тези по-топли, по-дълги дни. Нашето подсъзнание ни казва да бъдем по-енергични, защото – ами – това е пролет, макар че тялото често се съпротивлява, защото се нуждае от малко повече време за пренастройка.

Как да се справим

За да синхронизирате ума и тялото си, се придържайте към рутинния си график. Разпределете заниманията си разумно през целия ден, за да не изчерпвате телесните си резерви.

Не вземайте бързи решения да спите по-малко. Регулирането на циклите сън-будност не се случва за една нощ.

Не пренебрегвайте почивката, след като се почувствате уморени. Поемете 20 минути през деня, ако е възможно.

За плавен преход между сезоните е разумно да не променяте драстично навиците и графиците си, да се храните здравословно, никога да не забравяте да забавяте темпото от време на време и да презареждате енергийните си батерии. По този начин ще приключите с пролетната умора по-бързо.

Споделете, нека повече хора се докоснат до силата на природата

Домашен сироп за кашлица с червен лук
Билкови лекове

Домашен сироп за кашлица с червен лук

Лукът е фантастично средство за лечение на кашлица благодарение на отхрачващите и противовъзпалителните си свойства. Все пак си струва да се отбележи, че кашлицата е жизненоважна телесна функция, която не трябва да се потиска. Тя е защитен механизъм, който помага за изхвърлянето на вируси и микроби от дихателните пътища, както и на чужди частици Важно нещо,

Прочетете »
Интересно

9 ползи за здравето от яденето на диня

Динята е вкусен и освежаващ плод, който също е полезен за вас. Съдържа само 46 калории на парче, но е с високо съдържание на витамин С, витамин А и много здравословни растителни съединения. Ето и най-големите 9 ползи за здравето от яденето на диня. Помага ви да се хидратирате Пиенето на вода е важен начин

Прочетете »
Интересно

17 доказани съвета за по-добър сън през нощта

Добрият сън е също толкова важен, колкото редовните упражнения и здравословното хранене. Изследванията показват, че лошият сън има незабавни негативни ефекти върху вашите хормони, ефективността на упражненията и мозъчната функция. Той може също да причини наддаване на тегло и да увеличи риска от заболявания както при възрастни, така и при деца. За разлика от това,

Прочетете »
Интересно

Какво причинява пролетната умора и как да се преборим с нея

Когато пролетта е в разгара си, дните са по-дълги и времето е по-хубаво. Всичко, което искате да направите, е да се възползвате от всяка възможност. Но всичко, което наистина ви се иска, е да лежите вкъщи. Не е необичайно да изпитате умора през пролетта. След зимен сън тялото ни преминава през някои физиологични промени. Опитвайки

Прочетете »
Билкови лекове

7 доказани ползи за здравето от женшен

Женшенът се използва в традиционната китайска медицина от векове. Това бавнорастящо, късо растение с месести корени може да се класифицира по три начина, в зависимост от това колко дълго се отглежда: прясно, бяло или червено. Пресният женшен се събира преди четвъртата година, докато белият женшен се събира между 4–6 години, а червеният женшен се събира

Прочетете »
Билкови лекове

Топ 11 ползи за здравето от пчелния прашец

Пчелният прашец е смес от цветен прашец, нектар, ензими, мед, восък и пчелен секрет. Пчелите събират прашец от растенията и го транспортират до кошера, където той се съхранява и използва като храна за колонията. Пчелният прашец не трябва да се бърка с други пчелни продукти като мед, пчелно млечице или пчелна пита. Тези продукти може

Прочетете »
bg_BGБългарски
Превъртете до върха