Ядките и семената могат да бъдат страхотна лека хранителна закуска или добавка към хранене, но подобно на зърнени и бобови култури, те също могат да съдържат вещества, които пречат на способността на организма да абсорбира хранителни вещества.
Точно както процесът на накисване, покълване или ферментация на зърната намалява съдържанието на анти-хранителни вещества и ги прави по-полезни за организма, простият процес на накисване на ядки подобрява тяхното усвояване.
Инхибитори на ензима в ядки и семена
Подобно на зърната, суровите ядки (и особено суровите семена) съдържат умерени нива на фитинова киселина и ензимни инхибитори. Фитиновата киселина е биологично необходима за растението, тъй като помага да се предпазят ядките или семената, докато не са налице подходящи условия за отглеждане.
Тези ензимни инхибитори предотвратяват преждевременното поникване на семената, но могат да причинят потенциални проблеми на хората, като се свързват с хранителни вещества в тялото и допринасят за недостиг на хранителни вещества и дразнене на храносмилателната система.
Семената и ядките съхраняват фосфора като фитинова киселина и той се превръща във фитат, когато се свърже с минерал. В организма този процес може да спре усвояването на хранителните вещества в храносмилателната система и да намали усвояемостта на тези храни.
С други думи, само защото ядките и семената се считат за добри източници на протеини и хранителни вещества, не означава, че тялото ви може да усвоява тези хранителни вещества. Всички растения съдържат фитинова киселина в някои нива, но зърнените култури, бобовите растения, ядките и семената обикновено съдържат най-високите нива.
Също така е важно да се отбележи, че фитиновата киселина може да не е напълно лоша, но дозата прави отровата. Съвременните диети с високо съдържание на преработени зърнени храни и ниско съдържание на хранителни мазнини и минерали могат да увеличат вероятността от проблеми с усвояването на хранителни вещества и да направят още по-важно намаляването на нивата на фитинова киселина в храната.
Изследванията установяват, че фииновата киселина в определени нива може да има защитен ефект в тялото и вторична роля на пратеник в клетките. Изглежда, че за да се осигури този полезен ефект, той трябва да бъде балансиран от определени мастноразтворими витамини и други хранителни вещества и човек трябва да може да ги абсорбира.
Домашен сироп за кашлица с червен лук
Лукът е фантастично средство за лечение на кашлица благодарение на отхрачващите и противовъзпалителните си свойства. Все пак си струва да се отбележи, че кашлицата е жизненоважна телесна функция, която не трябва да се потиска. Тя е защитен механизъм, който помага за изхвърлянето на вируси и микроби от дихателните пътища, както и на чужди частици Важно нещо,